Kas valida kaabliga või kaablita robotniiduk?
Robotniidukite maailmas on valikuid järjest rohkem ja üks sagedasemaid küsimusi, millega uued kasutajad silmitsi seisavad, on: kas valida kaabliga või kaablita robotniiduk? Mõlemal variandil on omad plussid ja miinused ning otsus sõltub suuresti aia iseloomust, paigalduse keerukusest ja kasutaja ootustest. Vaatame lähemalt, mida võiks enne valikut teada.
Kaablivaba robotniiduk: vabadus (mõningate) kompromissidega
Kaablivaba robotniiduk paistab esmapilgul silma oma lihtsuse ja puhtama paigaldusega – pole vaja aeda kaablit maha vedada ega muretseda selle murusse kinnitamise pärast. Samas tasub arvestada mitmete nüanssidega, mis võivad hoopiski olukorra keerulisemaks muuta.
Töö, mida ei oska esialgu ette näha
Kui selgub, et roboti satelliit- või raadiosignaal ei levi korralikult, tuleb paigaldada lisamajakaid. Selleks peab aga vedama elektrijuhtmeid tihti ilmastiku eest kaitsmata kohtadesse. See tähendab, et töö peab tegema kvalifitseeritud spetsialist, kes kasutab ilmastikukindlat kaablit ja rikkevoolukaitset. Kui majakas tuleb paigaldada näiteks maja katusele, võib tekkida vajadus korvtõstuki järele, mis omakorda suurendab kulusid ja ajakulu.
Paigaldusaeg – isetegija jaoks huvitav, teenusena kallim
Kui plaanid roboti paigaldust ise teha, siis võib kaablivaba variant olla just see, mis muudab töö lõbusaks peresündmuseks. Kaartide seadistamine, katsetused ja kohandused võivad pakkuda huvitavat isetegemise rõõmu.
Kuid teenusena tellides võib kaablivaba roboti paigaldus osutuda kulukamaks, sest ajakulu on ettearvamatu – kuid paigalduse töökvaliteet jällegi ei kannata.
Hooajaline seadistuse vajadus
LIDAR ja fotosilmadega kaablivabad robotid vajavad perioodilist seadistamist, kuna aia visuaal muutub aastast aastasse (hekid, puud, põõsad). RTK (GPS) tehnoloogial töötavat kaablivaba robotniidukit tuleb ümberseadistada, kui vastuvõtja (RTK antenn) asukohta muudetakse.
RTK (GPS) tehnoloogial töötavatel kaablivabadel robotniidukitel peab aia igast nurgast olema silmside statsionaarse RTK antenniga, st nurgatagused ja varajatud kohad võivad jääda niitmata. Samuti RTK antennil ja robotil peab olema 130C ulatuses takistusteta vaade taevasse, st et aedades, kus või mille ääres on kõrged puud ja hooned, ei pruugi robotniiduki jaoks piisavalt tugevat signaali olla, et enda asukohta välja kalkuleerida.






Kaabliga robotniiduk: stabiilsus ja täpsus
Kaabliga robotniidukid on usaldusväärsed ja töötavad aastast aastasse samasuguse täpsusega – eeldusel, et kaabel on korralikult paigaldatud. Siiski nõuab nende kasutuselevõtt rohkem füüsilist eeltööd ja mõningaid kompromisse aiakujunduses.
Ülekäiguteed – eriline tähelepanu
Kui aias on unikiviga teed, tuleb kaabel vedada nii, et kivid eemaldatakse, kaabel pannakse kaitsetoru sisse ning seejärel paigaldatakse kivid tagasi. Kui see jääb tegemata, võib kaabel kergesti viga saada.
Asfaltkattega teedel on töö veelgi keerulisem – sinna tuleb lõigata soon, millesse kaabel asetatakse. See tähendab lisatööd ja täiendavaid kulusid.
Ühekordne, aga kindel töö
Kaabliga niidukite paigaldus võib võtta esialgu rohkem aega, aga see on ühekordne ja stabiilne lahendus. Kui piirid on õigesti seadistatud, ei vaja süsteem igal aastal ümberhäälestamist ning töökindlus on väga hea.
Kaabliga robotniiduk
+ Robustne ja töökindel tehnoloogia.
+ Kindlalt piiratud niiduala.
+ Ei sõltu kolmandate osapoolte teenustest (va elekter).
+ Väiksem koguenergia (elektri) tarve.
+ Kaabel on selge piir millest robotniiduk üle ei sõida (NB! jälgida kallakutele paigaldamise nõudeid).
+ Korrapäratu niitmine ei tekita triipe (kui seda ei soovita) ja tagab ühtlasema murukasvu, kui pidevalt jälg-jälje kõrval niitmine.
- Kaablipaigaldus, sh niiduala ümber tegemine või korrigeerimine.
- Mustri niitmine puudub, robot ei tea kus ta niidupinnal täpselt asub, piiriks on kaabel.
Kaablita robotniiduk
+ Niiduala ümberplaneerimine on võimalik ilma lisa kulutusi tegemata (va lisa antennide paigaldamine).
+ Mustrisse niitmine (võimaldab ka niiduala kiiremini hallata).
+ Niidutsoonide haldamine.
- Soetushind kallim (võrreldes sama võimekusega kaabliga robotiga).
- Sõltub kolmandate osapoolte teenustest (GPS, GSM jm), mis võivad tähendada ka kuutasusi.
- Lisa majaka/antenni paigaldus, sh elektriühendused.
- Majaka/antenni asukoha muutmisel vajadus niiduala piirid uuesti seadistada.
- Nõrga GPS/GSM signaali levialas esinevad tõrked roboti töös, sh mõjutavad näiteks GPS signaali kvaliteeti ka ilmastik, niidualal ja selle lähi ümbruses kõred puud ja hooned, seega kaablivabad robotid ei pruugi igas piirkonnas ja aias töötada.
Lõppvalik sõltub eelkõige sellest, kui palju oled valmis ise panustama, milline on aia keerukus ja millist kasutuskogemust ootad. Mõlemal on oma koht – oluline on lihtsalt teha teadlik otsus.
Kui vajad abi roboti valikul või paigalduse planeerimisel, võta meiega ühendust – aitame teha just Sinu aiale sobivaima valiku!