Regulaarne metsatehnika ja mootorsae hooldamine on vajalik, et kogu tehnika töötaks nii nagu peab ja peaks pikka aega vastu. Hoolduse saab teostada kas ise või lasta see teha autoriseeritud ja koolitatud edasimüüjate poolt, kes teavad täpselt, kuidas õigesti seadmeid hooldada. Professionaalne tehnik oskab tuvastada kõiksuguseid tõrkeid, ka neid, mis esialgu võivad kahe silma vahele jääda, ja juba ennetavalt mõne osa välja vahetada või puhastada. Tihtipeale arvatakse, et sae hooldus sisaldab vaid küünla, õhu- ja kütusefiltri vahetamist, kuid tegelikkuses on see palju enamat. Selgitame alljärgnevalt, mida meeles pidada seadme hooldamisel.

Sae hooldus vajab spetsiifilisi teadmisi ja oskuseid

Enne, kui otsustate ise seadme hooldamisega tegeleda, tasub mõelda läbi järgmised küsimused:

  • mis täpselt vajab seadme puhul hooldamist?
  • kas seadme garantii jätkub, kui teostan hoolduse ise?
  • kas teate, milliseid kuludetaile tuleb vahetada ning millal on seda õigupoolest vaja teha?
  • kas teil on olemas kõikvõimalikud tarvikud ja tööriistad hoolduse teostamiseks?
  • kas teate, kuidas reguleerida karburaatorit pärast küünla ja filtri vahetuse teostamist? Millised on tootja poolt ettenähtud pöörete arvud?

Mootorsae hooldus vajab spetsiifilisi teadmisi, alates sellest, kuhu, millist ja kui palju määret tuleb lisada kuni elektroonilise karburaatori kalibreerimiseni välja. Metsatehnika hooldamine ei ole lihtne tegevus ja see vajab häid teadmisi tehnika hooldusest, et tagada töökorras seadmed. Selleks, et kogu hooldus õigesti teostada peate kindlasti oskama järgmist:

  • hinnata kulumispiiri lõikevarustustel ning taastada lõikeomadusi;
  • ennetada rikkeid;
  • tuvastada kõrvale kaldeid seadme töös;
  • teostada kõikide detailide demontaaž ja montaaž õiges järjekorras.

Valesti teostatud hooldus võib minna kalliks maksma

Puutume tihti kokku tehnikaga, mille hooldamise on omanik ise käsile võtnud. Nende näidete puhul on näha, et sae hooldamine ei ole tehtud korrektselt ja selle töökord on saanud kannatada. Väga tihti näeme, et kruvidel ja poltidel on pead maha keeratud või kruvid hoopiski pessa katki keeratud, keere üle keeratud või vale pingutusmomendiga keerates detailid pingesse jäetud. 

Lisaks sellele keeratakse liiga kõvasti kinni süüteküünal, see võib aga lõppeda silindri vahetuse või lausa uue saega, kuna süüteküünal on ülepingutatud ja see rikub sae kere. Mõne aja pärast hakkavad selle peale gaasid küünlapesast lekkima.

Kolmas viga, mida tehakse on filtri paigaldamine. Kui õhufilter pole korralikult oma pesas või ei ole lõpuni kinni keeratud, siis võib seade hakata tolmu imema filtri vahelt. Sarnaselt võib ka kütusefilter tulla kütusevooliku otsast ära, mille tulemusena tõuseb see kütuse pinnale ja seade ei käivitu enam.

Nii nagu ka eelnevalt kirjutatud, vajab metsatehnika hooldamine teadmisi, et vältida seadme riket. Neljas peamine viga tõestab seda hästi: valede töövõtetega vigastatakse tehnikat. Näiteks on väga kerge vigastada näpitsatega kütusevoolikut, mille tulemusena tekib sellesse väike auk, kust imatakse lisaõhku. Seda probleemi on tihtipeale ka keeruline tuvastada ja võib esialgu jäädagi avastamata.

Kõik need valed võtted toovad paraku kaasa kuluka remondi ja detailide välja vahetamise. Metsatehnika hooldus tuleb teostada asjatundja poolt ja juhul, kui endal teadmistest napib, saab alati pöörduda edasimüüja poole teenuse tellimiseks.